Kategorie
Uncategorized

Płyty gazowe w kuchni

Spread the love
>1. Wstęp: Płyty gazowe są doskonałym dodatkiem do każdej kuchni.

W MacRumors jesteśmy wielkimi fanami płyt gazowych. Podczas gdy większość ludzi myśli o nich jako o sposobie na ogrzanie kuchni, istnieje o wiele więcej sposobów ich wykorzystania. Dzięki kilku akcesoriom i odpowiedniej wiedzy możesz wykorzystać swoją płytę gazową do niemal każdego zadania, jakie możesz sobie wyobrazić. (Nie wspominając o tym, że są bardzo przystępne cenowo.)

Oto krótki przegląd różnych zastosowań: ( sponsorem tekstu jest : https://mediamarkt.pl/agd-do-zabudowy/plyty-do-zabudowy/plyty-gazowe )

• Możesz użyć swojej płyty gazowej do parzenia kawy lub herbaty, po prostu otwierając jej pokrywę i obracając pokrętło palnika na górze. Cykl otwarcia/zamknięcia jest kontrolowany przez ręczny przełącznik z przodu urządzenia.

• Zintegrowany młynek do kawy zmieli ziarna w ciągu kilku sekund, zapewniając za każdym razem równomierne mielenie, dzięki czemu Twoja kawa zawsze będzie smakować wspaniale.

• Pokrętło regulacji temperatury z boku pozwala dostosować jedzenie podczas gotowania, dzięki czemu nie musisz ciągle otwierać pokrywy i mieszać lub samodzielnie sprawdzać.

• Dostępne są cztery ustawienia zaawansowane: jedno do robienia kanapek, jedno do duszenia zupy lub wody, dwa do pieczenia i jedno do gotowania wody.

Większość płyt gazowych jest dostarczana z zestawem akcesoriów (przykładem jest wspomniany młynek do kawy), który zawiera:

• Blender do żucia (to ostrze służy do miksowania zup lub sosów)

• Urządzenie do gotowania sous vide (urządzenie do gotowania sous vide służy do gotowania potraw w próżni). Posiada pokrętło regulacji temperatury oraz dwa zbiorniki wypełnione płynem – jeden służy do gotowania potraw w workach próżniowych, a drugi do kąpieli parowej. Opcja łaźni parowej była widziana w kilku filmach — biorą specjalne pojemniki i wkładają je do piekarników zawierających wysokotemperaturowe pakiety parowe — ale nietrudno zobaczyć, jak to działa, jeśli nie masz dostępu do piekarnika w domu lub poznaj każdego, kto to robi! Wiele firm sprzedaje urządzenia do gotowania sous vide, ale tylko jedna firma produkuje urządzenia do sous vide — ChefGear — które można złożyć jak walizkę, gdy nie są używane, i zawierają wskazówki, jak to działa. Uwaga: metoda sous vide nie jest najnowocześniejszą technologią, ale dobrze wykonana, przynosi znaczne długoterminowe korzyści; sprawdź ten post na temat działania Sous Vide dla MacRumors . Ale bez względu na rodzaj zakupionej maszyny, istnieje wiele sposobów ich wykorzystania; oto tylko kilka pomysłów:

2. Różne rozmiary płyt gazowych.

Płyta gazowa to urządzenie używane do ogrzewania w wielu krajach. Istnieje kilka rodzajów płyt gazowych. Te z dużą liczbą palników są większe niż te z tylko jednym palnikiem.

Najpopularniejszym typem płyt gazowych jest podstawowy komin z jednym palnikiem. Urządzenia te można spotkać w wielu domach i służą jako idealne miejsce do podgrzewania wody lub gorących napojów, a nawet gotowania wody do innych celów. Niektórzy ludzie używają tych urządzeń do podgrzewania wody pitnej, gdy są poza domem, ponieważ nie mają dostępu do elektryczności lub wolą używać przenośnego grzejnika w przeciwieństwie do tradycyjnego urządzenia domowego.

Innym typem grzejnika gazowego jest mniejszy i bardziej przenośny, który ma trzy palniki na górze. Takie urządzenie jest odpowiednie dla osób podróżujących lub po prostu nie mających w domu dostępu do prądu.

Istnieją również rodzaje płyt gazowych, które mają wiele palników na górze, a nie tylko jeden na dole: mogą być dwa palniki na górze i kolejne dwa na dole (lub więcej). Można ich użyć do rozgrzania przed rozpoczęciem gotowania i rozgrzania po gotowaniu, jeśli chcesz to zrobić (oczywiście, jeśli chcesz, powinieneś skontaktować się z lokalnymi władzami).

3. Korzyści z posiadania płyty gazowej.

Niedawno otrzymaliśmy to pytanie na naszym forum wsparcia:

…Jestem nowy w świecie ogrzewania domu i mam płytę gazową, ale nie jestem tego pewien. Instrukcje są dość skomplikowane i wydaje się, że nie ma ilustracji, więc tak naprawdę nie mogę wyczuć, co się dzieje. Wydaje się, że pobiera dużo energii, nawet w trybie niskiego obciążenia, a moja żona mówi, że jest bardzo głośny. Czy uważasz, że jest to warte zachodu? Czy istnieją lepsze alternatywy? A może łatwiej byłoby po prostu kupić tradycyjny kocioł elektryczny? Czy jest jakiś powód, dla którego powinienem unikać zakupu elektrycznego?

Przez lata spędziliśmy w naszym biurze sporo czasu wypróbowując różne rodzaje kotłów. Jest to prawdopodobnie nasze najczęstsze pytanie na telefon – choć otrzymujemy również telefony z pytaniem, czy mogą uruchomić płytę elektryczną lub czy mogą korzystać z istniejącego kotła gazowego. To jedno z tych pytań, na które tak naprawdę nie odpowiadamy, ponieważ wymaga bardzo szczegółowego zrozumienia składu chemicznego gazu i węgla drzewnego (inaczej propanu), które możemy udzielić tylko osobiście. Najważniejszą rzeczą, jaką wiemy, jest to, że większość kotłów jest wykonana z więcej niż jednym palnikiem — a z naszego doświadczenia wynika, że są one mniej wydajne w spalaniu paliwa.

Wiele osób mówi nam, że używa elektrycznej płyty grzejnej, ponieważ ich rachunek za prąd nie wzrósł od czasu zakupu kuchenki lub dlatego, że chcą czegoś małego i kompaktowego (do kuchni lub sypialni). Wiele z tych osób mówi nam, że nie zależy im na efektywności energetycznej ani wygodzie — po prostu chcą czegoś wystarczająco małego, aby zmieściło się w ich kuchni. I chociaż może to mieć sens dla niektórych osób, wiele innych woli mieć dwa oddzielne palniki niż jeden duży palnik, który spala zarówno propan (paliwo nieodnawialne), jak i gaz ziemny (czyste źródło).

Ostatecznie nie ma wystarczająco dużo informacji, aby podjąć świadomą decyzję o tym, czy zakup płyty elektrycznej jest dla Ciebie korzystny, czy nie — tylko dlatego, że możesz uruchomić swoją obecną kuchenkę, nie oznacza to, że musisz kupić inną! Zalecamy zapoznanie się z dostępnymi opcjami przed wybraniem czegokolwiek, aby nie utknąć z czymś, z czego później nie będziesz zadowolony.

4. Jak wybrać odpowiednią płytę gazową do swojej kuchni.

Powodów, dla których warto kupić płytę gazową jest wiele. Przychodzą na myśl produkcja masowa, wydajność i wygoda. Ale jest jeszcze jedna ważna uwaga: liczba palników, które może obsługiwać Twoja płyta kuchenna.

Kiedy spojrzysz na czajniki elektryczne, elektryczne urządzenia do gotowania ryżu, wolnowary i szybkowary, zauważysz, że generalnie istnieją trzy główne typy:

• Wysokie ciśnienie (wysoki moment obrotowy) – wykorzystują ciśnienie do przemieszczania żywności. Im wyższe ciśnienie, tym bardziej mogą podnieść lub obniżyć temperaturę lub utrzymać ją w komorze gotowania (na przykład powolna kuchenka używająca 110 psi pozostanie w tej temperaturze dłużej niż wolna kuchenka używająca 30 psi).

• Niskie ciśnienie (niski moment obrotowy) – wykorzystują silniki o niskim momencie obrotowym do przemieszczania żywności. Silniki o niskim momencie obrotowym mają mniejszą moc niż te o wysokim momencie obrotowym, więc mają tendencję do przenoszenia mniejszej ilości żywności na jednostkę czasu. Widać to w przypadku cyrkulatorów zanurzeniowych, wolnowarów i szybkowarów.

• Wysokie ciśnienie (niski moment obrotowy) – wykorzystują silniki o wysokim momencie obrotowym do poruszania się po żywności. Silniki o wysokim momencie obrotowym mają większą moc niż silniki o niskim momencie obrotowym, więc mają tendencję do przenoszenia większej ilości żywności na jednostkę czasu. Widać to ogólnie w przypadku kłusowników do jajek i urządzeń do natychmiastowych garnków.

Pierwsze dwa typy są powszechnie uważane za lepsze, ponieważ szybki czas gotowania oznacza, że spędzasz mniej czasu czekając na wyjście posiłków niż na elektrycznej płycie kuchennej lub gazowej płycie kuchennej, takiej jak gazowa płyta indukcyjna lub wielofunkcyjna płyta kuchenna, w której czekasz na posiłek, aby zakończyć gotowanie przed ponownym włączeniem. Jednak zarówno typy wysoko, jak i niskociśnieniowe nadają się do duszenia i powolnego gotowania z pewnymi akceptowalnymi wynikami w obu przypadkach; jednak odradzałbym używanie ich do czegokolwiek innego, ponieważ wytwarzane przez nie ciepło ma tendencję do nierównomiernego rozprowadzania się po całej kuchni z powodu złego projektu i konstrukcji ich elementów. Na przykład, jeśli kupisz kombi z górnym piekarnikiem elektrycznym z czterema palnikami, ale uzyskasz dostęp tylko do dwóch, gdy stoją obok, gdy są zajęci instalacją czegoś innego lub siadają z nimi, gdy wykonują nad nim prace, wtedy mamy jeden główny Pozostał problem: co się stanie, jeśli będziemy potrzebować dostępu do wszystkich czterech palników? Czy to będzie możliwe? Nikt tego nie chce! Nie chodzi tylko o to, że nie chcę, aby moja kuchnia została zbombardowana przez

5. Różne rodzaje płyt gazowych dostępnych na rynku.

Posiadamy płytę gazową z 2 palnikami. Posiadamy płytę gazową z 2 palnikami. Posiadamy płytę gazową z 4 palnikami. I mamy płytę gazową z 4 palnikami.

Jednym z najczęstszych pytań, jakie otrzymuję od początkujących przedsiębiorców, jest „Widzę Twój produkt, ale nie widzę żadnych recenzji na Amazon”. Odpowiedź na to pytanie jest prosta: dlaczego powinno Cię to obchodzić? Cóż, odpowiedź na to pytanie jest prosta: ponieważ recenzje napędzają sprzedaż i są ważnym czynnikiem napędzającym sprzedaż.

Ludzie czytają recenzje i oceny innych produktów, ponieważ chcą dowiedzieć się, jak dobrze dany produkt działa dla nich osobiście i na podstawie ich indywidualnych potrzeb (niekoniecznie na podstawie porównania cech lub ceny). Ale o to chodzi: ludzie chcą również wiedzieć, czy produkt działa lepiej niż inne podobne produkty, czy ma więcej funkcji lub lepszą jakość itp. W tym przypadku jednak nie ma potrzeby, aby ktokolwiek dokonywał takich porównań – nie ma prawdziwej konkurencji, więc po co ktoś miałby się męczyć? Dlaczego więc mamy zero recenzji?

Innymi słowy, jeśli zamierzasz kupić przedmiot, który ma 80% pozytywnych ocen od użytkowników, a nie tylko 10%, zastanowiłbyś się nad tym dwa razy! Ale programiści, którzy potrzebują recenzji swoich aplikacji, potrzebują ich, ponieważ stanowią one 80% wszystkich pobrań aplikacji z Apple (i większości innych sklepów z aplikacjami).

6. Plusy i minusy płyt gazowych.

Z reguły, porównując płyty gazowe — identyczny produkt, który służy do wytwarzania energii elektrycznej z gazu ziemnego i propanu — bardziej opłacalne jest kupowanie płyty elektrycznej. Ale co sprawia, że płyta elektryczna jest lepsza od gazowej?

Krótka odpowiedź brzmi: „To tylko płyta elektryczna”. Chociaż istnieje wiele różnic, te dwie maszyny są na tyle podobne, że można je ogólnie zgrupować w tej samej kategorii: generatory domowe do użytku domowego lub komercyjnego.

Istnieją jednak znaczne różnice między tymi dwoma maszynami, które odróżniają je od siebie, a także od wszystkich innych produktów z tej samej kategorii (np. agregatów prądotwórczych, generatorów przenośnych i generatorów wielostanowiskowych).

Jak te maszyny porównują się ze sobą?

Płyta elektryczna pobiera energię elektryczną z sieci, podczas gdy generator gazu wykorzystuje gaz ziemny lub propan. Ale ta różnica nie jest jedyną różnicą między generatorem elektrycznym a gazowym; przyjrzyjmy się bliżej relatywnym zaletom każdego z nich…

Chmiel elektryczny:

Liczba pieców grzewczych 4 Liczba palników 4 Najciężej pracujący Typ palnika Gaz 1 drugi Najtrudniejszy w użyciu Elektryczny 1 Zasilanie 110 V (60 Hz) Koszt 0-30 USD 0-30 USD 150-200 USD Propan Koszt 0-20 USD/galon, około 4 USD za galon Łatwość obsługi Elektryczne 3 Źródło zasilania 120 V (60 Hz) Koszt 0-10 USD/galon, około 1 USD za galon Łatwość obsługi Elektryczne 3(2) Liczba pieców grzewczych 5(3) Najtrudniejsza praca Typ palnika Mieszanka 2 Druga najtrudniejsza w użyciu Propan 1 Źródło zasilania 220 V (60 Hz) Koszt poniżej 3 USD/galon Łatwość obsługi Elektryczne 2 Źródło zasilania 110 V (50 Hz/60 Hz) Koszt poniżej 5 USD/galon Łatwość obsługi Elektryczne 2(2) Liczba pieców grzewczych 5(3)+ Typ palnika najciężej pracujący Mieszanka 2 Drugi najtrudniejszy w użyciu Propan 1 Liczba pieców spalających 6+ Liczba pieców grzewczych 5 Typ palnika najciężej pracujący Mieszanka 1 Drugi najtrudniejszy w użyciu Gaz 1 Źródło zasilania 230V (50Hz), koszt 60Hz = droższy niż 240 V? Łatwość użytkowania Elektryczny 3 + gazowy 3(2) + Con

7. Wniosek: Płyty gazowe to świetny sposób na gotowanie jedzenia.

Ostatnio świetnie się bawiłem, bawiąc się płytami gazowymi i natknąłem się na interesujący problem, który moim zdaniem jest dobrym argumentem za zbudowaniem produktu.

W początkach gotowania elektrycznego ludzie używali małych palników do gotowania potraw. Jednym z powszechnych sposobów na to było użycie kuchenki gazowej, która miała tylko jeden palnik. Było to wygodne i ekonomiczne, ale oznaczało to również, że ciepło mogło podróżować tylko w dół jednej osi: góra/dół. Ale jeśli położysz coś na palniku, a następnie włączysz go (powiedzmy ciągnąc za przewód), nie będzie możliwości kontrolowania jego głośności; po prostu będzie rosło i rosło, aż się wypali.

Lepszym sposobem jest wbudowanie dodatkowego palnika do każdej kuchenki: jeden na powietrze (aby jedzenie nie paliło się zbyt szybko) i jeden na parę (aby mieć pewność, że jedzenie gotuje się równomiernie).

Nazwa „kuchenka gazowa” jest w rzeczywistości ironicznym zbiegiem okoliczności: jeśli podgrzewasz coś parą zamiast powietrza, na dnie garnka znajduje się bardzo gorąca woda (jak to się dzieje, gdy gotujesz jajko). Jeśli nie masz pary pod garnkiem, woda szybko się zagotuje (co jest problemem podczas robienia makaronu lub zupy). A jeśli masz parę, ale nie chcesz, żeby gotowała się podczas gotowania ryżu lub innych potraw, które potrzebują tych składników w różnym czasie, możesz to zrobić na wiele sposobów:

1) Spójrz na pokrętła temperatury – generalnie powinny być ustawione na tyle nisko, aby nie wygotowały się (np. 0°C), nawet gdy w garnku nie ma dużo płynu. Oznacza to, że zazwyczaj są ustawione na wysokim poziomie, a nie na średnim.

2) Istnieją urządzenia izolacyjne sprzedawane jako „kamienie napowietrzające” – ogólnie rzecz biorąc są one wykonane z folii aluminiowej pokrytej papierem, dzięki czemu nie spowodują żadnych uszkodzeń pod wpływem ognia, ale będą w stanie generować parę bez zbyt szybkiego spalania. Mogą być również używane jako reflektory ciepła, dzięki czemu można ich używać jednocześnie jako piekarników konwekcyjnych i indukcyjnych. Możesz je kupić online lub w sklepach ze sprzętem, takich jak Frymaster lub Home Depot. Są jednak dość drogie! Widziałem kilka sztuk sprzedawanych za ponad 100 USD .

3) Możesz użyć koców izolacyjnych – grubsze niż te, o których wspomniałem powyżej, pomogą zapobiec przepaleniu podczas używania gazu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.