Biznes

Co wybrać? Oprawy halogenowe vs. żarówki LED

Spread the love
>

Co wybrać? Oprawy halogenowe vs. żarówki LED

Oświetlenie LED (lub dioda emitująca światło) jest jedną z najbardziej energooszczędnych i przyjaznych dla środowiska technologii oświetleniowych. W czasach, gdy odpowiedzialność za środowisko naturalne jest jednym z priorytetów większości przedsiębiorstw, diody LED stanowią atrakcyjną alternatywę dla innych form oświetlenia.

Z dbałością o środowisko

Rozważając, w jaki sposób diody LED (a w konsekwencji ich stosowanie) mogą mieć pozytywny wpływ na środowisko, należy pamiętać o dwóch ważnych cechach technologii LED:

  • Efektywność źródła – która odnosi się do tego, jak dobrze sama dioda LED wytwarza pożądany rezultat (w tym przypadku – efektywność urządzenia LED)
  • Efektywność oprawy – która odnosi się do tego, jak dobrze urządzenie i oprawa współpracują ze sobą, aby zapewnić niezbędne oświetlenie.

 

Tak więc w uproszczeniu, kiedy myślimy o efektywności oświetlenia – im mniej energii jest potrzebne do dostarczenia światła – tym lepiej. W przypadku oświetlenia LED, to ile energii elektrycznej jest zużywane zależy nie tylko od urządzenia LED, ale także od projektu oprawy oświetleniowej. Z reguły jednak, dobrej jakości diody LED mogą działać ponad 25 razy dłużej niż tradycyjne żarówki – więc jeśli celem jest oszczędność energii, to diody LED są najmądrzejszą opcją!

Ale energooszczędność diod LED ma szersze konsekwencje niż tylko oszczędzanie pieniędzy przez Ciebie lub Twoją firmę na dłuższą metę. Ponieważ jest ona uważana za jedno z „najbardziej zielonych” źródeł światła, zapewnia liczne korzyści dla środowiska. Przyjrzyjmy się trzem sposobom, w jaki oświetlenie LED może pomóc środowisku:

Diody LED mają dłuższą żywotność niż tradycyjne żarówki

Jednym z głównych powodów, dla których żarówki LED są uważane za tak przyjazne dla środowiska, jest fakt, że są one zaprojektowane tak, aby działać znacznie dłużej niż tradycyjne żarówki. Żarówki LED mogą działać nawet do 20 razy dłużej niż standardowe formy oświetlenia, takie jak żarówki żarowe czy halogenowe, co ma bardzo pozytywny wpływ na środowisko.

Fakt, że diody LED działają dłużej oznacza, że trzeba produkować mniej żarówek, a co za tym idzie, nie trzeba ich tak często wymieniać. Pamiętaj – mniej znaczy więcej, jeśli chodzi o ochronę środowiska; fakt, że potrzeba mniej żarówek oznacza, że mniej zasobów będzie potrzebnych do produkcji, pakowania i transportu.

Mniejsze straty energii dzięki oświetleniu LED

Standardowe żarówki LED mogą być do 80% bardziej wydajne energetycznie niż tradycyjne żarówki i marnują znacznie mniej energii niż inne style oświetlenia. Świetlówki, na przykład, zamieniają około 95% energii, którą wytwarzają na ciepło i tylko 5% na światło. Natomiast lampy LED zamieniają 95% energii na światło, a tylko 5% marnują w postaci ciepła. Oznacza to, że diody LED wymagają mniej energii niż zwykłe formy oświetlenia, więc oczywiście im mniej energii potrzebują, tym bardziej pozytywny jest ich wpływ na środowisko.

Dla właściciela domu lub firmy jest to również ważna cecha, ponieważ im mniej energii potrzeba do wytworzenia oświetlenia, tym niższe będą miesięczne rachunki za energię. Zatem wybierając oświetlenie LED dla swojego domu lub firmy, nie tylko pomagasz ratować planetę, na której żyjesz, ale także oszczędzasz pieniądze!

Diody LED nie są toksyczne

Wchodząc do większości pomieszczeń komercyjnych zobaczysz na suficie świetlówki, które jak się okazuje są wyjątkowo słabe jeśli chodzi o oszczędzanie energii. Są one również bardzo szkodliwe dla środowiska, ponieważ zawierają toksyczne chemikalia i pierwiastki, w tym rtęć. Oznacza to, że podczas wyrzucania na wysypiska śmieci te toksyczne elementy mogą wyciekać i zanieczyszczać środowisko. Dlatego też muszą być one utylizowane w szczególny sposób, co oznacza, że muszą być odbierane przez wyspecjalizowanych przewoźników odpadów.

Lampy LED nie zawierają jednak żadnych niebezpiecznych materiałów (są więc oczywiście znacznie bezpieczniejsze dla środowiska) i nie wymagają specjalistycznej utylizacji. Oznacza to, że nie ma potrzeby organizowania pojazdu, który przyjeżdża na teren zakładu, aby je odebrać, a następnie zutylizować, dzięki czemu powstaje mniejsza ilość emisji na drogach. Chociaż wpływ tych działań na środowisko może nie wydawać się duży w oderwaniu od rzeczywistości – pomyśl, jaką różnicę zrobiłoby, gdyby wszyscy przestawili się na oświetlenie LED!

Czy żarówki LED świecą tak samo jasno jak halogeny?

Tak, żarówki LED są tak samo jasne jak halogeny. Co więcej, żarówka LED wytwarza taką samą ilość światła jak żarówka halogenowa, zużywając przy tym 85% mniej energii, dzięki czemu możesz zastąpić żarówkę halogenową o mocy 50 W żarówką LED o mocy 7,5 W.

Czy żarówki LED są bardziej energooszczędne niż halogenowe?

Tak, żarówki LED zużywają 85% mniej energii niż żarówki halogenowe, emitując przy tym taką samą ilość światła.

Czy żarówki LED są droższe od halogenowych? – oprawy halogenowe sortuj wg

Tak, żarówki LED są nieco droższe od halogenów, jednak różnica w cenie zmniejsza się cały czas wraz z rozwojem technologii LED. Ponadto, jak zobaczymy przy okazji odpowiedzi na kolejne pytanie, zwiększone koszty początkowe zwracają się z nawiązką dzięki znacznemu wydłużeniu żywotności żarówek.

Czy żarówki LED są trwalsze od halogenów?

Tak, żarówki LED działają znacznie dłużej niż żarówki halogenowe. W rzeczywistości żarówki LED działają dziesięć razy dłużej niż halogenowe. Jeśli połączymy ten fakt z mniejszym zużyciem energii, to naprawdę widać, że opłaca się wybrać żarówki LED zamiast halogenowych.

Czy żarówki LED są chłodniejsze od żarówek halogenowych?

Tak, są. Większość energii zużywanej przez żarówki LED jest zamieniana na światło, a nie na ciepło, co sprawia, że są one znacznie chłodniejsze w dotyku. W przypadku żarówek halogenowych większość energii zamieniana jest w ciepło, dlatego też wymagają one o wiele więcej energii do wytworzenia tej samej ilości światła, co żarówki LED o znacznie niższej mocy.

Ile lumenów mieści się w żarówce halogenowej o mocy 100 W?

Dobrej jakości żarówka halogenowa o mocy 100 W wytworzy około 1900 lumenów. Źródło światła LED o mocy 100 W wytworzy około 11 500 lumenów!

Czy można wymienić żarówkę halogenową na żarówkę LED?

Tak, możesz zastąpić żarówkę halogenową żarówką LED. Jedynym przypadkiem, w którym nie jest to możliwe bez dodatkowego sterownika, jak w przypadku żarówek MR16, MR11 i reflektorów G4, odpowiada https://www.perfektmarket.com.pl/.

Czy w oprawach halogenowych można stosować żarówki LED?

Jak już wspomnieliśmy, większość żarówek halogenowych można bezpośrednio zastąpić diodą LED, niezależnie od oprawy. Żarówki LED wymagają do działania zasilania prądem stałym, co oznacza, że standardowy prąd zmienny w Twoim domu musi zostać zamieniony na prąd stały, aby móc zasilać diody LED. W przypadku większości żarówek LED, konwersja odbywa się w samej żarówce, więc można po prostu wymienić żarówkę halogenową na LED. Istnieją jednak pewne typy reflektorów LED, które nie są poddawane konwersji – G4, MR11 i MR16. W przypadku tych żarówek należy zainstalować sterownik, który zamienia prąd zmienny na prąd stały, zanim dotrze on do żarówki.

LED czy oczka halogenowe?

LED stał się tak popularny w użyciu i przekształcić oświetlenie, jak wiemy. LED jest bardziej energooszczędne, trwa dłużej i są bardziej przyjazne dla środowiska, ale niektórzy zakładają, że LED emituje nieprzyjemne białe światło i jest postrzegane jako droższe. Jednak jestem tutaj, aby poinformować Cię o różnicy między oświetleniem halogenowym i LED.

Lampki sufitowe led

Oprawa halogenowa na https://www.perfektmarket.com.pl/oprawy-halogenowe jest krokiem w górę od opraw sufitowych, od starych tradycyjnych żarówek, różnica polega na tym, że halogen składa się z gazów takich jak brom lub jod. Ten rodzaj gazu zapala żarnik, który staje się gorętszy niż w przypadku żarówki, co przekształca większą część energii w światło, a więc ma dłuższą żywotność niż żarówka. Wydajność żarówki halogenowej jest o około 15 – 20% wyższa niż zwykłej żarówki.

Oprawy sufitowe LED – w skrócie

LED to skrót od „light-emitting diode”, LED działa poprzez elektroniczny element półprzewodnikowy, który emituje światło, gdy prąd elektryczny przechodzi przez przepustowość. Jednak korzyści płynące z zastosowania diody LED są ogromne. Pojedyncza żarówka LED może wytworzyć aż 15% energii jak tradycyjna żarówka, ale jest 8-10 razy bardziej energooszczędna i ekonomiczna niż żarówka halogenowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *