Biznes

Destylatory do bimbru i nie tylko

Spread the love
>Produkowanie alkoholu w domu jest owiane aurą tajemnicy, a nawet stanowi swojego rodzaju tabu. Krąży o tym wiele miejskich legend, które potrafią skutecznie zniechęcić. Należy jednak pamiętać, że nastawianiem wina, czy bimbru zajmowali się nasi przodkowie i było to na porządku dziennym. Jak wybrać odpowiednie destylatory? Na czym polega proces destylacji win?

Destylatory do bimbru

Gazowe destylatorcieszą się popularnością zarówno wśród amatorów, jak i profesjonalistów. Swoją popularność zawdzięczają nieskomplikowanej budowie. Zbiorniki oraz szybkowary sprawiają, że gazowe destylatory są bezpieczne w użytkowaniu. Destylatory elektryczne, pod względem popularności, idą ramię w ramię z poprzednikiem. Można nawet powiedzieć, że wyprzedzają go swoimi zaletami. Po pierwsze destylatory elektryczne są bezpieczniejsze w użytkowaniu od tych, które wymagają ingerencji otwartego ognia. Po drugie, używanie go wiąże się z mniejszymi kosztami. Jak wybrać najlepsze destylatory do bimbru? Wszystko zależy od Twoich osobistych preferencji.

Destylatory do destylacji win i nastawów owocowych- zalety

Nie oszukujmy się, kupowanie alkoholu to droga zabawa. Jeśli gustujesz w bardziej wykwintnych smakach, możesz przeznaczyć na butelkę ulubionego wina fortunę. Destylatory dają Ci szansę długofalowo zaoszczędzić trochę gotówki. Oczywiście, Twoje pierwsze wyroby nie będą tak dobre, jakbyś tego chciał. Jednak wraz ćwiczeniem i upływającym czasem, będziesz cieszył się dobrym alkoholem, a pieniądze wydasz jedynie na brakujące składniki. Na dodatek, współczesne destylatory gazowe, czy elektryczne są zupełnie bezpieczne.

Kolumny rektyfikacyjne, gazowe destylatory i sprężynki pryzmatyczne

Pewnie myślisz, że tak skomplikowany i specjalistyczny sprzęt jak kolumna rektyfikacyjna i gazowe destylatory należy kupić stacjonarnie. Ku Twojemu zaskoczeniu, nic bardziej mylnego. Takie akcesoria najlepiej kupować online. W sklepach internetowych czeka Cię największy wybór oraz bardziej korzystne ceny. Kupisz między innymi destylatory miedziane, szybkowary, elektryczne, czy profesjonalne kolumny rektyfikacyjne. Najczęściej, przy zakupie większego sprzętu, dostawa będzie bezpłatna. Jednak, w przypadku mniejszych części takich jak sprężynki pryzmatyczne, czy proste aparaty do destylacji wódki, prawdopodobnie dostawa będzie odpłatna.

Wino, bimber, wódka, czy piwo?

Zanim kupisz odpowiedni sprzęt, powinieneś zastanowić się, jaki alkohol chcesz wyprodukować. Interesuje Cię czysty alkohol, wino, destylator do piwa, czy może wysokiej jakości bimber? Bez wiedzy o tym, co chcesz wytworzyć, trudno będzie Ci dobrać aparaturę. Jeśli masz wątpliwości, nie wiesz jak się do tego zabrać, nie marnuj czasu na scrollowanie kategorii i wpisywanie fraz ,,najlepszy destylator”. W takiej sytuacji najlepiej będzie, jeśli wejdziesz na stronę sklepu i skontaktujesz się z obsługą klienta, lub napiszesz do sprzedawcy na Allegro. Sprzedawca odpowie Ci na wiele pytań. Jakie filtry będą najlepsze, jak działa wskazany destylator, po jakim czasie powstanie wysokiej jakości bimber, czy kiedy spróbujesz własnej wódki. Pamiętaj, jeśli masz pytania, nie kupuj w ciemno. Sprzedawcy bardzo chętnie rozwieją Twoje wątpliwości.

Destylatory a budżet

Zanim zadasz pytania na stronie internetowej, czy sprzedawcy na Allegro, uzgodnij jaką kwotę możesz przeznaczyć na destylator. Destylatory miedziane, gazowe, czy ze stali kwasoodpornej różnią się między sobą cenami. Te wykonane ze stali kwasoodpornej są z reguły najtańsze. Wyprodukujesz w nich zarówno bimber, jak i róże nastawy owocowe. Nieraz warto postawić na droższe opcje. Droższy destylator wcale nie oznacza, że otrzymasz swój alkohol szybciej, w tej sferze nie zdziałasz cudów. Weź pod uwagę to, że wino, piwo, czy bimber wyprodukowany w droższym destylatorze będzie smakowało lepiej. Przy zakupie takiego sprzętu jak destylator warto wziąć pod uwagę materiały, z jakich jest wykonany, a co za tym idzie, jakość wykonania. Kiedy inwestujesz w coś, nie oszukujmy się, nie małe pieniądze, chcesz cieszyć się nową zdobyczą jak najdłużej. Te tańsze destylatory są niestety narażone na o wiele częstsze awarie, co może przysporzyć Ci wielu kłopotów. Weź również pod uwagę bezpieczeństwo.

Z czego zbudowany jest destylator

Jeśli chcesz świadomie korzystać z destylatora powinieneś wiedzieć, z czego jest zbudowany i jaką rolę odgrywają poszczególne elementy. Kolumna rektyfikacyjna może figurować na stronie sklepu też jako kolumna destylacyjna. Na jej dole znajduje się kolba lub kocioł, która ratyfikuje ciecz. Na górze zaś jest deflegmator lub głowica. Ma to za zadanie cofnięcie skroplonej cieczy do kolumny oraz skierowanie jej do odbieralnika. Dodatkowymi elementami mogą być półki z wąskimi otworami. Na każdej jednej półce zachodzi proces pojedynczego aktu destylacji. Mówiąc prościej, jest to odparowanie cieczy i jej ponowne skroplenie. Ważnymi czynnikami są temperatura i ciśnienie. Możesz kontrolować temperaturę dzięki płaszczowi termicznemu. Najlepiej będzie, jeśli utrzymasz identyczną temperaturę oraz ciśnienie. Deflegmator jest również nazywany skraplaczem ciśnieniowym. To urządzenie podkręca efekty destylacji. Dzieje się tak przez rozdzielanie mieszanin ciekłych. Można powiedzieć, że deflegmator to pewnego rodzaju chłodnica, w której zachodzi proces skraplania się pary opuszczającej kolbę destylacyjną lub kolumnę rektyfikacyjną. Tak powstaje tzw. flegma. Wraca ona z powrotem do kolby lub na najwyższą półkę kolumny rektyfikacyjnej. Takie akcesoria i elementy są bardzo często wyszukiwane na Allegro i specjalistycznych sklepach internetowych. Ważnym elementem jest również wypełniony miedzią katalizator. Jest to element przykręcany do kolumny. Warto jest zwrócić uwagę na miedziany element w destylatorze, ponieważ miedź odpowiada za absorbowanie związków siarki. Pamiętaj jednak, że katalizator podwyższa kolumnę o około 20 cm. Z reguły nie jest to część ani stała ani najważniejsza. Jednak warto mieć ją na uwadze przypadku rozbudowy kolumny. Kolumny z zimnymi palcami to kolejny ciekawy element. Są tak proste w obsłudze, że można nawet określić je bezobsługowymi. Niestety, w tym przypadku efekt w postaci destylatu nie będzie najwyższej jakości. Dzieje się tak przez trudność z powrotem zmniejszającego się w oparach alkoholu etylowego. W tym przypadku najlepiej jest prowadzić destylację dwa razy w celu uzyskania jak najlepszej czystości roztworu. Możesz również użyć węgla aktywnego do oczyszczenia destylatu. Aparatura może wydawać się dość skomplikowana, jeśli nie ma się doświadczenia. Jednak z czasem staje się to coraz łatwiejsze.

Jak wygląda destylacja alkoholu

Podstawowym warunkiem jest utrzymanie niższej temperatury wrzenia alkoholu od temperatury wrzenia wody. Podczas procesu wywar osiąga temperaturę osiemdziesięciu stopni przez pięć do siedmiu godzin. Po procesie destylacji zostaje tzw. woda destylowana, która przez swoją jałowość i brak minerałów jest wykorzystywana do celów kosmetycznych. Przy użyciu odpowiedniego sprzętu możesz uzyskać roztwór nawet o nawet 94% stężenia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.