Zdrowie

Sprzęt BIPAP — czym jest i kiedy można go zastosować

Spread the love
>Dla kogo przeznaczone są aparaty BIPAP?

Skierowane są między innymi dla osób cierpiących na obturacyjny bezdech senny. Urządzenie zapewnia stały dopływ powietrza do dróg oddechowych, eliminują chrapanie i zapewnia zdrowy sen. Stosując aparaty BIPAP, zapewnimy sobie prawidłowy wypoczynek w trakcie snu typu obturacyjnego, zlikwidujemy zmęczenie, bóle głowy i brak koncentracji, które są wynikiem bezdechów sennych. Zmniejszymy również ryzyko zachorowania na choroby serca i układu krążenia, takie jak udar, zawał, choroba niedokrwienna serca czy nadciśnienie tętnicze! Obturacyjny bezdech senny, nieleczony może prowadzić również do cukrzycy 2 typu i Alzheimera.

Urządzenie ma więc zastosowanie u osób, które zmagają się z zaburzeniami oddychania w czasie snu. Terapia dwupoziomowa (BiPAP) często stosowana jest w leczeniu centralnego bezdechu sennego. Cechuje się on tym, że w trakcie oddychania nie występują przeszkody w układzie oddechowym, określa się go jako część badania snu. Występuje u osób z niewydolnością krążenia, po udarze, a także u osób nadużywających środków przeciwbólowych. Stan ten może wystąpić również po terapii APAP, ale utrzymuje się zazwyczaj tylko przez kilka miesięcy.

Sprzęt stosowany jest także jako wspomaganie, u osób z chorobami płuc i z osłabionymi mięśniami oddechowymi, w przypadku zaburzeń nerwowo-mięśniowych i w niektórych formach niewydolności serca. Terapia może być stosowana u osób, które były hospitalizowane, a nie chcą być podłączone pod tradycyjny respirator, a także u tych, u których terapia z aparatami CPAP nie przyniosła dobrych rezultatów.

Obturacyjny bezdech senny  — czym jest i z czego wynika?

Jest chorobą, podczas której chory nie dostarcza sobie odpowiedniej ilości powietrza do dróg oddechowych, w czasie snu. Charakterystycznym objawem obturacyjnego bezdechu sennego jest bardzo głośne chrapanie, przerywane nagłą ciszą, podczas której osoba nie oddycha, a następnie gwałtownie łapie powietrze. O bezdechach sennych mówimy, gdy czas bezdechu trwa powyżej 10 sekund. Zachodzą one w ciągu nocy wielokrotnie, nawet 30 razy. Objawy te mogą być szczególnie niepokojące dla naszych bliskich, którzy zauważają, że nie oddychamy podczas bezdechów. Sami niestety nie możemy określić czy cierpimy na obturacyjny bezdech senny, ale nasi najbliżsi na pewno zauważą, że coś jest nie tak.

Obturacyjny bezdech senny wynika z niedrożności dróg oddechowych na poziomie gardła. Spowodowane jest to zapadaniem się mięśni języka i mięśni podniebienia w trakcie snu, przez co kanał oddechowy jest zamknięty. Chory nie może spokojnie oddychać w czasie snu i budzi się rano niewyspany, zmęczony i cierpi na silne bóle głowy.

Przyczyną bezdechów sennych może być także skrzywiona przegroda nosowa, czy nieprawidłowa budowa żuchwy. Chorobie sprzyja również palenie papierosów, picie alkoholu, i nadwaga.

Jak działa aparat BIPAP?

BiPAP jest urządzeniem, łączącym w sobie siłę dodatniego, jak i ujemnego ciśnienia powietrza, aby wspomagać chorych w nocnych problemach oddechowych. Jest mniej inwazyjną alternatywą terapii APAP.

Urządzenie nie tylko ułatwia oddychanie, ale również nawilża powietrze, dzięki funkcji wbudowanego nawilżacza powietrza. Zapobiega to powstawaniu podrażnień w trakcie terapii. Aparat składa się ze sprężarki powietrza, zwanej również respiratorem, maski na twarz oraz przewodu, w postaci rurki. Sprzęt ma dwa ustawienia ciśnienia: ciśnienie do wdechu (iPAP) oraz niższe do wydechu (ePAP).

Dzięki tym dwóm parametrom mówimy o terapii dwupoziomowej. Chory zakładając maskę na twarz, zapewnia sobie stały dostęp powietrza, a ciśnienie zmienia się automatycznie podczas wdechu i wydechu, co poprawia znacząco jakość snu.

W przypadku przeprowadzenia terapii dwupoziomowej dużym plusem jest możliwość dostosowania konfiguracji do potrzeb pacjenta. Uwzględnia ona długość wdechu i wydechu oraz ilość dostarczanego powietrza przy każdym wdechu.

Występuje również model aparatu nazywany Bilevel ST, który dostarcza powietrze do dróg oddechowych, w momencie, gdy nastąpi przerwa w oddychaniu. Może dostarczać oddechy czasowe — określamy wtedy liczbę oddechów na minutę. Może być to przydatna funkcja w przypadku leczenia centralnego bezdechu sennego.

Czym różnią się aparaty BIPAP od aparatów CPAP (APAP)?

Aparaty BIPAP są bardziej zaawansowane technicznie od aparatów CPAP, ale także i droższe. Przedrostek „BI” oznacza, że w urządzeniu ustawia się dwa inne ciśnienia — jedno przy wdechu, drugie przy wydechu. W klasycznych aparatach CPAP ustawia się tylko jedno dodatnie ciśnienie, które ułatwia wdechy, jednak utrudnia wydechy. Urządzenie BIPAP może dostosować ciśnienie do obu tych czynności, dzięki czemu terapia ustalona przez lekarza może być lepiej dopasowana do pacjenta.

Terapię urządzeniem BIPAP zaleca się w ciężkich przypadkach, u których terapia aparatem CPAP nie odniosła dobrych rezultatów. Wykorzystuje się je także u osób, które muszą używać dużych ciśnień, oraz mają osłabione mięśnie oddechowe. Terapia jest również skuteczna w różnych chorobach płuc, np. u osób z przewlekłym zapaleniem oskrzeli i zaburzeniami mechaniki oddechowej.

Aparaty BIPAP wspierają wentylację mechaniczną i mają działanie, podobne jak respirator (jednak tylko wspomagają płuca). Moją więc także zastosowanie jako nieinwazyjna wentylacja płuc.

BIPAP w porównaniu z aparatami APAP jest bardziej delikatne dla gardła i zatok, ponieważ wykorzystuje ciśnienie powietrza, zamiast zewnętrznego źródła, tj. powietrze z kompresora czy respiratora. Urządzenia te są jeszcze dość rzadko stosowane, jednak lekarze zaczynają doceniać ich wyższy komfort użytkowania oraz większą efektywności terapii.

Czy leczenie aparatami BIPAP jest skuteczne? Zalety urządzenia

Skuteczność terapii potwierdzona jest przez lekarzy. Wykazuje ona dużo lepsze działanie, a także większy komfort użytkowania w ciężkich przypadkach zaburzeń oddechowych, w przeciwieństwie do aparatów APAP. Leczenie terapią BIPAP jest bardziej skuteczne u osób, u których występuje niska saturacja tlenem hemoglobiny w czasie używania APAP oraz u tych, którzy są zmuszeni do stosowania dużych ciśnień w trakcie terapii.

Największą zaleta urządzenia jest jego wygoda. Osoba chora, szybko przyzwyczaja się do urządzenia, może być więc z powodzeniem stosowana w przypadku wielu chorób, m.in. mukowiscydozy. Aparat dopasowuje się do indywidualnych potrzeb pacjenta, a zmiany ciśnień są dla niego zupełnie niezauważalne. Urządzenie monitoruje niezbędne parametry chorego, a także potrafi dopasować się do jego wzorców oddechowych. Sprawia to, że terapia będzie skuteczna i dostosowana do potrzeb pacjenta.

Niektórzy lekarze zalecają terapię BIPAP tylko w ciężkich przypadkach, ponieważ ułatwia ona znacznie proces oddychania i obawiają się, że może to za bardzo rozleniwiać płuca. Nie jest to jednak potwierdzone żadnymi badaniami.

Jaka jest cena aparatu BIPAP?

Decyzję o nabyciu urządzenia przedyskutujmy najpierw z lekarzem, który zadecyduje czy w naszym przypadku używanie urządzenia będzie zasadne. Koszty aparatu są dość wysokie, wynoszą ok. 3-4 tysięcy złotych. Koszt maski to około 400 zł.

Urządzenia te są jeszcze mało powszechne w Polsce, wynika to głównie z niewielkiej wiedzy na temat ich działania. Lekarze się jednak coraz bardziej się do nich przekonują, ponieważ świetnie się sprawdzają, jako nieinwazyjna wentylacja dla naszych płuc, a także są świetnym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie wysoki komfort i dużą efektywność podczas terapii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.